Charakteristika:
STRUMA
Je to zvětšená štítná žláza prostá, eufunkční (s normální funkcí), která vzniká nejčatsěji na podkladě jodového deficitu neboli nedostatku jodu v potravě. Velká struma působí kompresi trachey a řeší se chirurgicky. Jinak postačí doplnění jodu - Jodidi tbl. ráno nalačno. Prevencí jodového deficitu je pravidelná konzumace poživatin s obsahem jodu - mořských produktů a potravin obohacených jodem. Struma hypofunkční vzniká u zánětů, často autoimunitních. Struma hyperfunkční bývá u zánětů nebo toxického adenomu.
HYPOFUNKCE
Je snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza, je charakterizovaná nedostatečnou sekrecí tyreoidálních hormonů T3 a T4. Všechny klinické příznaky vznikají v důsledku sníženého metabolismu organismu.
HYPERFUNKCE
Je zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza, je charakterizovaná zvýšenou sekrecí tyreoidálních hormonů. Vystupňovaná forma hyperfunkce se nazývá tyreotoxikóza. Všechny složky hyperfunkce jsou důsledkem zrychleného metabolizmu.
Průběh:
Většinou choroba odezní do 2–6 týdnů, zvláště při podání kortikoidů. Sedimentace při správné reakci klesá rychle k normálu, fáze hyperfunkce odezní bez tyreostatické léčby. U části nemocných, zvláště při předčasném ukončení léčby kortikoidy, se objeví exacerbace – bolest ve druhém laloku (migrující tyreoiditida). Terapie je pak obdobná jako při první atace, ústup obtíží bývá již rychlejší. Pokud nastane hypofunkce s rysy autoimunity, jsou většinou TPOab a/nebo Tgab pozitivní a mění se nález na UZ (viz chronická tyreoditida). U těchto pacientů je indikována dlouhodobá substituční léčba levothyroxinem. Prevencí je dostatečně dlouhá euthyroxinemická léčba i u osob bez poruchy funkce. Kontroly funkce do 2–3 let u nekomplikovaných onemocnění jsou vhodné, při rozvoji hypotyreozy a autoimunity jsou kontroly a léčba nutné celoživotně.